قوانین طراحی دکوراسیون داخلی منزل
10
ژوئن

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی منزل

قوانین طراحی دکوراسیون داخلی منزل : اجازه بدهید در ابتدا تفاوت طراح داخلی و طراح دکوراسیون داخلی را برایتان شرح دهم.به زبان ساده به کسی که وظیفه چیدمان و ترکیب وسایل داخلی منزل اعم از رنگ ساختمان یا کاغذ دیواری، انواع مبل، تابلو و فرش ها، لوستر ها و سایر لوازم لوکس و تزئینی و دکوری را متناسب با سلایق و درخواست مشتری و ذوق و خلاقیت خود را دارد،طراح دکوراسیون داخلی اطلاق می کردد.

و اما طراح داخلی؛ طراح داخلی کسی است که شکل و فرم کلی داخلی منزل را ترسیم و پیاده سازی می نمایدو بر اساس اصول و قوائد معماری طراحی خود را انجام می دهد.

حالا برگردیم به قوانین طراحی دکوراسیون داخلی منزل

حتما برای شما هم پیش آمده که با ورود به بعضی از منازل دوستان و آشنایان مجذوب دکوراسیون آن خانه شده باشید و هرچه نگاه می کنید می بینید وسایلی که در آن خانه استفاده شده نه گران تر و نه لوکس تر از وسایل منزل خودتان است و این سوال در ذهنتان ایجاد می گردد که این جذابیت از کجا به وجود آمده است.پاسخ شما در این قوانین مهم و اساسی و درضمن بسیار ساده خلاصه می گردد که باعث جذابیت دوچندان منزلتان می گردد.

و اما قوانین طراحی دکوراسیون داخلی منزل

به خانه تان گرما ببخشید

به طبیعت برگردید و اگر احساس می کنید خانه ای سرد و بی روح دارید می توانید با المان ها و اجزایی مانند چوب و یا استفاده از گل های طبیعی و آپارتمانی خانه تان را گرم و لذت بخش نمایید.

جسورانه رنگ های خاص را به کار برید.

وارد دنیای رنگ ها شوید و رنگ های مورد علاقه تان را در طراحی خود به کار برید.البته این کار می بایست کاملا با دقت و هوشمندانه انجام شود.بعضی ها به رنگ های خاصی علاقه دارند ولی از به کار بردن آن در اجزای داخلی منزل به دلیل پشیمانی های احتمالی آتی و یا اینکه شاید مورد پسند دیگران واقع نشود صرف نظر می کنند.جسور باشید.شما می توانید رنگ مورد علاقه تان را بر روی یکی از دیوارهای منزل خود در نظر بگیرید و سایر دیوار ها را با رنگ های دیگر ترکیب کنید.مطمئنا جسورانه و البته با دقت عمل کردن در این بخش فضایی خاص و منحصر به فردی را ایجاد خواهد نمود و لازم به ذکر است اینکه برای راحتی و عدم ایجاد سردرگمی رنگ سفید و یا یک رنگ روشن را برای تمام دیوارها به کار بردن باعث به وجود آمدن یک خانه بی روح و کسل کننده خواهد شد نکته مهم اینکه همخوانی رنگ خاص انتخابی با وسایل چشم نواز منزل مانند مبلمان و فرش ها باعث رفع نگرانی از سردرگمی خواهد شد.

 • ابعاد خانه را در نظر بگیرید و سپس کف پوش را انتخاب نمایید

ابعاد کف پوش رابطه مستقیمی با ابعاد خانه دارد به طوری که با استفاده از کف پوش با ابعاد کوچک برای خانه های کوچک باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضای داخلی می گردد، همچنین کف پوش با ابعاد بزرگ فضاهای بزرگتر را چشم نواز در می کند.

 • نورپردازی

اگر برای روشنایی خانه تان صرفا به لامپ و یا نهایتا لوستر اکتفا کرده اید انتظار ایجاد فضایی دکوراتیو را نداشته باشید.تابش نور از گوشه های اتاق و ایجاد روشنایی هایی در زوایای پنهان باعث ایجاد فضایی خاص و دلنشین می گردد و پرتاب نور بر روی بخشی از اجزای داخلی که باعث بازی نور بر روی آن می گردد فضا را بسیار دکوراتیو می نماید.نکته مهم دیگر میزان نور می باشد، توضیح آنکه به طور مثال نور کم و ملایم باعث ایجاد فضایی احساسی و رمانتیک می گردد و نور زیاد انرژی و هیجان زیادی را با خود به همراه دارد.پس سعی کنید میزان نورهای مختلفی را برای منزلتان درنظر بگیرید.

 

 • بکارگیری پارتیشن ها

پارتیشن ها به عنوان جدا کننده فضاها می توانددر این بخش بسیار کارآمد باشد و فضاهای بزرگ و کسل کننده را زیباتر و موجه تر جلوه دهد.همچنین در صورتی که تمایلی به استفاده از پارتیشن ندارید می توانید با چیدمانی هوشمندانی اقدام به جداسازی فضاهایی مانند نشیمن و پذیرایی نمایید.

 

 • قاب ها را با دقت و صحیح آویزان نمایید

اگر قصد آویزان کردن تنها یک قاب و یا یک تابلو را بر روی دیوار دارید کافیست با رعایت کردن استانداردها مانند ارتفاع از کف و در نظر گرفتن محل قرارگیری وسایل نسبت به قاب یا تابلو شما این کار را انجام دهید ولی چنانچه قصد آویزان کردن چندین قاب را بر روی که دیوار دارید می بایست فاصله ای ثابت 5 تا 10 سانتی متری را بین قاب ها در نظر گرفته و آنهارا به شکلی پراکنده و نا مرتب و البته با دقت کنار یکدیگر نصب نمایید و از ایجاد فاصله زیاد بین قاب ها خودداری نمایید.

 

 • مبل ها را خوب انتخاب کنید و صحیح بچینید

اندازه مبل نیز ارتباط مستقیمی با ابعاد خانه دارد و مبل های کوچک برای فضاهای کوچک و مبل های بزرگ تر برای فضاهای بزرگتر مناسب می باشد.در واقع اولین معیار در انتخاب مبل ابعاد منزلتان می باشد و خاص بودن و سایر معیارهایی که به دنبال آن هستید مطمئنا هم در سایزهای کوچکتر و هم در سایزهای بزرگتر مبل ها پیدا می شود.نکته مهم اینکه در صورتی که اجزای داخلی  را با مبلمان منزل ست کرده اید حتما طول عمر مفید مبلمان را در نظر بگیرید تا مجبور به پرداخت هزینه های اضافی آتی نگردید.

 

 • شخصیت شناسی

فراموش نکنید اولین کسانی که می بایست از فضای منزلتان لذت ببرند خود شما هستید بنابراین با توجه به شناختی که از شخصیت و روحیه خود دارید و با توجه به سبک های مختلف مانند مدرن،کلاسیک،سنتی و ..  اقدام به طراحی دکوراسیون نمایید . می توانید با دیدن تصاویر موجود در مجلات و سرچ در اینترنت به راحتی سبک مورد علاقه خود را انتخاب و پیاده سازی نمایید.

 

 • نقطه تمرکز ایجاد نمایید

نکته بسیار مهم ایجاد نقطه تمرکز است و اولین گامی که یک دکوراتور برای طراحی دکوراسیون برمی دارد همین است. معمولا نقطه تمرکز انتخاب و سایر وسایل براساس آن چیده می شوند.نقطه تمرکز می تواند دیوار روبروی ورودی، دیواری که تلویزیون بر روی آن نصب می شود و یا پنجره و پرده نصب شده بر روی آن باشد.

 

 • ورودی منزل را دست کم نگیرید

ورودی خانه را به کمک چند وسیله یا دکور خاص و ارزشمند منحصر به فرد و خاص نمایید تا افراد با ورود به خانه در همان ابتدا مجذول دکوراسیون خانه تان گردند.

 

 • تک بودن جذاب تر است

یکی دیگر از نکات مهم و قابل توجه انتخاب وسایل و دکور های منزل به صورت فرد می باشد،وسایلی مانند شمع ها، گلدان،قاب عکس و … این کار باعث ایجاد جذابیت دیداری و کاریزماتیک تر کردن دکوراسیون برای افراد می گردد

 

 • افراط نکنید

اگر به رنگ و یا وسیله خاصی مانند گلدان،شمع،قاب و .. علاقه زیادی دارید در بکارگیری آنها در منزل زیاده روی نکنید و افراط در این امر باعث برهم زدن آرامش و جذابیت حاکم بر فضا می گردد.توصیه می شود در صورتی که به رنگ خاصی علاقه دارید می توانید از توناژهای متفاوت آن رنگ برای دکوراسیون خانه خود استفاده نمایید.

 

 • مد خوب است ولی نه زیادش

اگر از آن دست افرادی هستید که به دنبال مد و به روز شدن وسایل منزلتان هستید توصیه می کنیم در این کار زیاده روی نکنید و به عنوان مثال اگر طرح آبرنگی در طراحی دکوراسیون رایج شده است می توانید با استفاده از یک تابلو طرح آبرنگ یا به کارگیری چند کوسن طرح آبرنگ جلوه جلوه ای به روز و متفاوتی به خانه خود دهید.

 

اگر قوانین بالا را مطالعه و پیاده سازی نموده اید تبریک می گوییم شما خانه ای زیبا، دلنشین و جذابی دارید.مبارک باشد.